flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Херсонський міський суд Херсонської області

Рішенням суду відмовлено у задоволенні позову виконавчого комітету міської ради про позбавлення батька батьківських прав відносно трьох малолітніх дітей

13 липня 2018, 14:51

          Згідно рішення Голопристанського районного суду від 05 липня 2018 року, виконавчий комітет Голопристанської міської ради Херсонської області звернувся до суду з позовом в інтересах трьох дітей про відібрання дітей від батька Г. без позбавлення його батьківських прав. Позов мотивований тим, що в м. Гола Пристань проживає відповідач Г., який має на утриманні трьох малолітніх синів 2007, 2009 та 2015 років народження, мати дітей померла. Батько не виконує батьківські обов’язки, не займається вихованням дітей, зловживає алкогольними напоями, не створив належні санітарно-гігієнічні умови для проживання дітей. Зазначені обставини, на думку позивача, є підставою для відібрання дітей від батька без позбавлення його батьківських прав.

Позивач до підготовчого засідання подав до суду заяву про зміну предмету позову, якою просив відібрати дітей у батька, передавши їх органу опіки та піклування; позбавити громадяни на Г. батьківських прав відносно його малолітніх дітей та стягнути з нього на користь держави в особі органу опіки та піклування аліменти. Заява мотивована тим, що після відкриття провадження у даній справі стало відомо, що відповідач неналежним чином виконує свої батьківські обов’язки, що призвело до різкого погіршення стану здоров’я дітей.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з підстав, що вказані у позові та заяві про зміну предмету позову, просили позов задовольнити.

Відповідач Г. у судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що не зловживає алкоголем, дітьми займається, обіцяв навести лад у будинку.

Третя особа громадянка Г. пояснила, що малолітні є племінниками її чоловіка. Відповідач неналежним чином виконує батьківські обов’язки, не займається лікуванням дітей, тому бажає забрати хлопців до своєї родини, натомість її чоловік наразі категорично проти цього.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов'язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов'язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

На підтвердження позовних вимог позивач надав характеристику відповідача за місцем проживання, акт обстеження житлово-побутових умов проживання, консультаційні висновки спеціалістів щодо стану здоров'я дітей.

Суд критично ставиться до висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Голопристанської міської ради, оскільки даний висновок стосується лише питання доцільності відібрання дітей у батька без позбавлення його батьківських прав. Крім того, суду надано копію висновку, не завірену належним чином, не скріплену печаткою. Висновку органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача суду не надано.

Не заслуговують на увагу також твердження позивача, що неналежне виконання відповідачем своїх батьківські обов’язків призвело до різкого погіршення стану здоров’я дітей, оскільки згідно консультаційних висновків спеціалістів, захворювання вродженні або мають хронічний характер.

Також суду не надано докази щодо зловживання відповідачем алкогольними напоями, наявності підстав для відібрання дітей від батька, як то існування реальної загрози для життя або здоров’я дітей, небезпеки для морального виховання.

Крім того, у судовому засіданні третя особа пояснила, що її чоловік не бажає взяти у сім'ю дітей на тимчасове виховання.

Допитаний у судовому засіданні малолітній Г.,2007р.н., пояснив, що не бажає, щоб батька позбавляли батьківських прав, оскільки він піклується про нього та братів, та не бажає проживати у дядька.

Позбавлення батьківських прав слід розглядати як виключний і надзвичайний спосіб впливу на недобросовісних матір та батька. Виходячи з характеру такого засобу, його не можна застосовувати тоді, коли це не викликано необхідністю.

Позивачем не надано належних та допустимих доказів винної поведінки відповідача щодо умисного злісного ухилення від виконання батьківських обов'язків. Також позивачем не доведено, в чому будуть полягати позитивні зміни в житті дітей в разі застосування до відповідача такого крайнього заходу впливу як позбавлення батьківських прав.

Проаналізувавши всі надані докази по справі у їх сукупності, виходячи із конкретних обставин даної справи, суд дійшов висновку, що позбавлення громадянина Г батьківських прав відносно дітей, не буде відповідати меті такого заходу: захисту інтересів дитини та стимулювання батька щодо належного виконання своїх обов'язків. Разом з тим, судом встановлено, що відповідачу необхідно приймати більш активну участь у вихованні та утриманні дітей.

Суд вважає, що сам факт звернення позивача до суду з позовом про позбавлення батьківських прав, є достатнім стимулюючим заходом щодо спонукання відповідача змінити ставлення до виховання дітей, піклування про їх фізичний і духовний розвиток, спілкування з дітьми в обсязі, необхідному для їх нормального самоусвідомлення, засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі та більш активної участі батька у їх вихованні. 

 

 Таким чином, у задоволенні позову виконавчого комітету Голопристанської міської ради Херсонської області в інтересах малолітніх дітей до громадянина Г. про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів відмовлено повністю.

 

Рішення суду не набрало законної сили.