flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Херсонський міський суд Херсонської області

Аналіз стану розгляду Голопристанським районним судом кримінальних проваджень, злочини по яким вчинені неповнолітніми за 2017 р.

07 вересня 2018, 11:06

АНАЛІЗ

стану розгляду Голопристанським районним судом Херсонської області

кримінальних проваджень, злочини по яким вчинені неповнолітніми

за 2017 рік

 

План

І. Вступ. Актуальність проблеми злочинності серед неповнолітніх (статистичні показники).

 ІІ. Статистичні показники. Причини скасувань.

 ІІІ. Додержання суддями Голопристанського районного суду Херсонської області вимог КК України та КПК України при розгляді кримінальних проваджень про злочини, вчинені неповнолітніми.

 ІV. Висновки та пропозиції.                           

 

І.Вступ

 

Основним завданням даного аналізу є відображення процесів, що відбуваються при здійсненні правосуддя з даної категорії справ, виявлення та узагальнення причин помилок суддів Голопристанського районного суду Херсонської області при розгляді кримінальних проваджень щодо неповнолітніх з метою уникнення в подальшому помилок застосування кримінального та кримінального процесуального законодавства і розробка пропозицій щодо забезпечення однакового і правильного застосування законодавства у кримінальних провадженнях вказаної категорії.

На виконання вимог Закону України «Про судоустрій та статус суддів» та у відповідності до ч.10 ст.31 КПК України, в Голопристанському районному суді Херсонської області запроваджено спеціалізацію суддів із розгляду справ цієї категорії. На сьогоднішній день кримінальні провадження щодо розгляду стосовно неповнолітньої особи обвинувального акту, клопотань про звільнення від кримінальної відповідальності, застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, їх продовження, зміну чи припинення здійснюються суддями, уповноваженим згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів» на здійснення кримінального провадження стосовно неповнолітніх.

 

ІІ. Статистичні показники.

 

Відповідно до звіту про розгляд матеріалів кримінального провадження за 2017 рік Голопристанським районним судом розглянуто 196 кримінальних проваджень, з них 2 справи щодо неповнолітніх з постановленням вироку. В апеляційному порядку переглядалося 1 кримінальне провадження, вирок в якому залишено без змін.

В порівнянні з 2016 роком Голопристанським районним судом розглянуто 209 кримінальних проваджень, з них 4 справи щодо неповнолітніх; з постановленням вироку – 3 справи, ухвали – 1 справа. В апеляційному порядку переглядалося 2 кримінальних провадження, з яких 1 вирок без змін, 1 – змінено.

           

 

суддя

ПІБ (вік на час вчинення правопорушення)

ст.КПК України

Міра покарання

Апеляційне оскарження

1.

Сіянко В.М.

Б. (16 років)

ст.28 ч.1

ст.187 ч.1

Вироком призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 4 роки, на підставі ст.75, 104 звільнено від призначеного покарання з випробуванням та іспитовим строком 2 роки

не оскаржувалося

2.

Ширінська О.Х.

Ш. (16 років)

ст.187 ч.4

ст.115 ч.2 п.6

 

Вироком призначено покарання у виді позбавлення волі строком 12 років

 на підставі ст.75, 76 звільнено від призначеного покарання з випробуванням та іспитовим строком 1 рік 6 місяців

Вирок залишено без змін

 

ІІІ. Додержання суддями Голопристанського районного суду Херсонської області

вимог КК України та КПК України при розгляді кримінальних проваджень

про злочини, вчинені неповнолітніми.

 

                    Відповідно до ч.1 ст. 484 КПК України, порядок  кримінального провадження щодо неповнолітніх визначається загальними правилами цього Кодексу з урахуванням особливостей, передбачених главою 38 Кримінального процесуального Кодексу України, яка регулює загальні правила кримінального провадження щодо неповнолітніх.

                    Відповідно до вимог ст. 98 КК України до неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань:

 1) штраф;

 2) громадські роботи;

 3) виправні роботи;

 4) арешт;

 5) позбавлення волі.

                    Наведені в таблиці розділу ІІ дані свідчать про те, що суд під час розгляду кримінальних проваджень щодо неповнолітніх дотримується загальних засад призначення покарання, враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом'якшують чи обтяжують покарання, а також інші обставини, в тому числі передбачені ст.433 КПК України, ст.ст. 102, 103, 104  КК України.

                    Відповідно до ч.2 ст.52 КПК України обов’язкова участь захисника забезпечується у кримінальному провадженні, зокрема,  щодо осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років, - з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою. Крім того, згідно ст.488 КПК України, у кримінальному провадженні за участю неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого беруть участь батьки або інші законні представники неповнолітнього, проте їхнє неприбуття не зупиняє судового провадження, крім випадків, коли суд визнає необхідною їх участь. Про час і місце судового розгляду за участю неповнолітнього обвинуваченого суд повідомляє відповідну службу у справах дітей та уповноважений підрозділ органів Національної поліції. Суд має право також викликати в судове засідання представників цих установ (ст.496 КПК України).       

                    Під час аналізу справ, випадків порушення права неповнолітніх обвинувачених на захист не виявлено. Неповнолітньому підозрюваному (обвинуваченому) реально забезпечується його право на захист, у тому числі шляхом забезпечення обов'язкової участі захисника, участь законного представника обвинуваченого чи представників служби у справах неповнолітніх.

                    Крім обставин, передбачених ст.91 КПК України, також у відповідності до ст.485 КПК України з’ясовуються:

                    1) повні і всебічні відомості про особу неповнолітнього: його вік (число, місяць, рік народження), стан здоров’я та рівень розвитку, інші соціально-психологічні риси особи, які необхідно враховувати при індивідуалізації відповідальності чи обранні заходу виховного характеру. За наявності даних про розумову відсталість неповнолітнього, не пов’язану з психічною хворобою, повинно бути також з’ясовано, чи міг він повністю усвідомлювати значення своїх дій і в якій мірі міг керувати ними;

                    2) ставлення неповнолітнього до вчиненого ним діяння;

                    3) умови життя та виховання неповнолітнього;

                    4) наявність дорослих підбурювачів та інших співучасників кримінального правопорушення.

            Так, до матеріалів кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, розглянутих Голопристанським районним судом, як правило, долучаються характеристики неповнолітнього зі школи, іншого навчального закладу, з місця проживання, акти обстеження житлово-побутових умов,  а також довідки з міліції у справах неповнолітніх і служби у справах неповнолітніх про те, чи перебував неповнолітній на обліку, коли і за які правопорушення його взяли на облік, чи притягувався він до адміністративної відповідальності та інше. Дослідження умов життя і виховання неповнолітнього та обставин, які негативно вплинули на його виховання, потрібне для з'ясування причин і мотивів вчиненого злочину, визначення особливостей характеру обвинуваченого, його вольового і морального розвитку і зробити висновки, чи злочин є випадковим, чи він зумовлений причинами, які необхідно усунути.

                   

 

ІV. Висновки та пропозиції.

                    Таким чином, слід відмітити, що Голопристанським районним судом суворо дотримуються всі особливості судового розгляду справ про злочини, вчинені неповнолітніми особами у 2017 році. Забезпечуючи гарантовану реалізацію права кожного неповнолітнього на захист та кваліфіковану правову допомогу, судді сприяють ефективному здійсненню кримінального правосуддя щодо неповнолітніх.

                    Для підтримання належного стану розгляду справ даної категорії, суддям необхідно систематично вивчати й узагальнювати практику розгляду справ про злочини, вчинені особами, молодшими 18 років.

                    Також, суддям необхідно враховувати в роботі Лист ВСС України  з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18.07.2013  № 223-1134/0/4-13 «Про деякі питання здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх», яким визначено, що призначаючи підготовче судове засідання, для повної реалізації вимог, передбачених статтями 485, 487 КПК, суд має надіслати відповідним органам повідомлення про початок судового провадження за участю неповнолітнього обвинуваченого та викликає їх в підготовче судове засідання. Під час підготовчого судового засідання з метою підготовки до судового розгляду відповідно до п. 2 частини 3 та 5 ст. 315 та статей 485, 487, 496 КПК суд зобов'язує представника служби у справах дітей надати суду інформацію про особу неповнолітнього, в тому числі й з урахуванням відомостей отриманих від регіонального представництва кримінальної міліцій у справах дітей. У свою чергу зазначені органи, здійснюючи покладені на них Законом України від 24 січня 1995 року № 20/95-ВР "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" повноваження, збирають відомості, що характеризують неповнолітнього, його поведінку в повсякденному житті, як до, так і після вчинення кримінального правопорушення, середовище, в якому він зростає, навчається, коло осіб, з якими спілкується, тощо, які узагальнюють та подають суду у формі "звіту про неповнолітнього обвинуваченого у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх". До листа додається рекомендована форма звіту та інструкція про порядок його складання.

 

                   

Суддя

Голопристанського районного суду

Херсонської області                                                                       Ю.В.Гаврильченко